середа, 12 січня 2022 р.

«Розіп'ята душа на хресті всевишньої печалі» Memory time


      Ні! Цей народ  із крові і землі

      Я не віддам нікому і нізащо!

     Він мій, він – я, він – світ в моїм чолі.

     Тому життя його і ймення не пропащі!

                                            Микола Вінграновський.

    
        Щороку в Україні 12 січня відзначається День українського політв’язня. Це день шани тих, для кого переконання і цінності  стали дорожчими за фізичну свободу. Традиція відзначення дня політв’язня запроваджена 1975 року з пропозиції В’ячеслава Чорновола, який закликав протистояти репресіям і жорстокості радянського режиму. Дату обрали невипадково. 12-14 січня 1972-го радянська влада провела найбільшу репресивну акцію проти українських дисидентів. Масові затримання та арешти були помстою за їх боротьбу за незалежність України та творчість, що доводила міфічність ідеології радянської людини.

        

       Бібліотекар презентувала читачам  добірку видань  ілюструючих живу пам'ять про всіх змушених замовкнути, закатованих. стероризованих, ув’язнених.., розповіла про долі   заарештованіих відомих представників національно-демократичного руху  України: Іван Світличний, Євген Сверстюк, Василь Стус, Леонід Плющ, Зіновій Антонюк, Іван Дзюба; В’ячеслав Чорновіл, Михайло Осадчий, Іван Гель, Стефанія Шабатура, Ірина Стасів-Калинець, трохи пізніше — Ігор Калинець та інші. Наступна хвиля арештів відбулася у квітні-травні 1972 року

       За прагнення бути вільними Кремль карав суворо: майже всі отримали 7 років ув’язнення в таборах суворого режиму та 5 років заслання — й виселені за межі Батьківщини — в Мордовію та Пермську область Росії, потім у Сибір та в Казахстан. Тих, кого режим боявся найбільше, відправлено до психлікарень.

    


      












     Пропонуємо  переглянути  створений Українським інститутом  національної пам’яті та “Історичною правдою ” спільний проєкт  –  документальний цикл про українських дисидентів-політв’язнів: Ірину Стасів-Калинець, Миколу Руденка та Святослава Караванського.Документальний цикл складається з трьох короткометражних фільмів. Усі вони доступні для вільного перегляду на офіційному ютуб-каналі Інституту та офіційній сторінці у фейсбуці. 


Немає коментарів:

Дописати коментар