четвер, 27 січня 2022 р.

Чорний птах Голокосту. Сторінка історії




 

 Їм могили не рили,

а кулеметами савани шили.

Падали люди у прірву  пекла  земного...


      27 січня світ вшановує жертв Голокосту: близько 6 мільйонів євреїв стали жертвами цієї трагедії.
В Україні під час «Великої катастрофи» (Шоа) були розстріляні понад півтора мільйони євреїв.
    Захід  проведений у бібліотеці з акцентував увагу присутніх на історичних фактах однієї з найстрашніших подій  XX  століття. За принципом расової диференціації, яким Німеччина керувалася від 1933 року, українців, як і решту слов’ян, було визнано «недолюдьми» (Untermenschen), які мали служити арійцям (Herrenvölker), а євреї, цигани/роми, хворі люди з психічними розладами, неповносправні мали бути винищені.
З перших днів окупації у десятках українських населених пунктів нацисти відбирали і розстрілювали єврейських чоловіків. Жінок і дітей зганяли до новостворених ґетто – кварталів на околиці міста, оточених колючим дротом. Вилучивши у євреїв усі цінності у вигляді податків, нацисти згодом знищували мешканців ґетто. Німецька адміністрація під страхом смерті заборонила годувати, переховувати і в будь-який інший спосіб допомагати євреям.

    Книжкова викладка допомогла  глибше розкрити трагедію та її наслідки.  На думку історика Т. Снайдера, автора світового бестселера "Чорна земля" переосмислюючи уроки Голокосту: не зрозумівши минуле ми ставимо під загрозу майбутнє.  Голокост не лише історія, а й застереження.



 Переглянувши створений бібліотекою разом з клубом відеофільм читачі дізналися про  Бабин Яр у якому загинули десятки тисяч  серед  них і хоробра донька українського спротиву Олена Теліга , "Стіну плачу" на місці знищення мирного єврейського населення у Бахмуті, про те що  понад 60% українських євреїв було знищено. Натомість єврейські громади Галичини, Поділля та Волині були знищені майже повністю.

   Голокост в Україні: «У кожному великому селі є свій маленький «Бабин Яр» 



Немає коментарів:

Дописати коментар