понеділок, 31 травня 2021 р.

«У вогні сигарети згорає не тільки тютюн» Інформаційна зустріч


 

Якщо життя сумнівне обираєш -
Залежності тенета там чекають.
Куріння – перший друг хвороб

          31 травня в усьому світі проводять міжнародну акцію, спрямовану на боротьбу з курінням, – Всесвітній день без тютюну, тобто день, вільний від тютюнового диму.

            Перед світовою спільнотою було поставлено завдання – домогтися, щоб у XXI столітті проблема куріння тютюну зникла. ВООЗ цією акцією застерігає населення планети (курцями є більше половини всього чоловічого населення планети і близько чверті жіночого) від згубної звички, що є однією з найпоширеніших епідемій за всю історію існування людства, – нікотинової залежності, що стоїть поряд з алкоголізмом і наркоманією.

      Україні з жовтня 2005 року діє Закон «Про заходи щодо попередження і зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення», з липня 2006 року цим Законом встановлено заборону курити в громадських місцях. За куріння тютюнових виробів у заборонених місцях запроваджено штраф від одного до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

             

              Бібліотекар розповіла підліткам якої шкоди завдає  нікотин здоров’ю,  наголосила, що діти намагаються випробувати себе і часто потрапляють у «пастку» залежності, з якої важко, а то й взагалі неможливо вибратися. Це трапляється з багатьох причин,  найчастіше наслідують дорослих і думають, що це правильно, коли дорослі чоловіки й жінки розпивають спиртні напої, палять цигарки.

               Відеоперегляд   «Всесвітній день без тютюну» застеріг  , що потрібно прислухатися до мудрих порад своїх батьків, учителів, лікарів, тому що це допоможе зберегти здоров’я і вирости сильними і сміливими, здоровими і щасливими.




четвер, 27 травня 2021 р.

«Тернистий шлях свободи» Історична довідка


   

  до 130 -  з дня народження Євгена Коновальця

   
        14 червня 2021 року виповнюється 130 років від дня народження Євгена Коновальця — військового і політичного діяча, полковника Армії Української Народної Республіки, командира Січових Стрільців, члена Стрілецької Ради, коменданта Української Військової Організації, голови Проводу українських націоналісті , одного з ідеологів українського націоналізму
      

   Львівщина урочисто відзначатиме 130-річчя від дня народження полковника Армії УНР, голови проводу українських націоналістів.

 Окрім цього, 2021 рік проголосили роком Євгена Коновальця.

     

             Бібліотекар розповіла про життєвий шлях та громадсько-політичну діяльність видатного патріота України, про  історико-меморіальний музей Євгена Коновальця , що функціонує  в селі  Зашков   у родинному будинку Коновальців з 1990 року ,  на заході лунала  поезію на патріотичну тематику.

Відео презентація «Євген Коновалець – борець за незалежність, справжній патріот України» розширила уявлення  по діяльність Коновальця з розбудови ОУН, намагання поставити українське питання у Лізі Націй, постійні заходи з налагодження націоналістичного підпілля в УРСР.



четвер, 20 травня 2021 р.

«Вдягни вишиванку – підтримай Україну!» Акція


 


Вишиванка рідна, ну хіба не диво?
В ній ходити модно, стильно і красиво.
Це митецький витвір, це краса і казка,
В ній душі наснага, материнська ласка.
Кольори сплелися в ній в узори й квіти,
Щоб були щасливі і сміялись діти.

      Всесвітній день вишиванки відзначається щороку в третій четвер травня. У 2021 році він припадає на 20 травня.

       Вишиті візерунками сорочки – відображення цінностей, традицій, культури та історії.

     Вишиванка є символом краси, здоров'я і щасливої долі. Її вважають оберегом української нації. Вишита сорочка символізує сімейні цінності – пам'ять роду, вірність і любов.

      Вишиванка – своєрідний унікальний код українського етносу. Вона яскраво відображає особливу національну традицію народу. Тож не дивно, що існує свято, присвячене їй.

   Акція до   Дня вишиванки мала на меті популяризацію вишитого етнічного одягу та вшанування українських традицій. Цього дня прийнято вдягати національне вбрання, куди б не довелося йти – на роботу, на зустріч із друзями, загалом куди завгодно.

      Здавна для українців вишиванка відігравала не стільки функцію одягу, як була своєрідним оберегом від різного зла. Тому візерунки на сорочках та сукнях наносили на рукави, коміри і поділ.

      Тривалий час вишивка була своєрідною візиткою людини. За орнаментом і кольорами можна було дізнатися про її вік, сімейний стан, соціальний статус. Приміром, сорочку із вишитими квітами носили лише молоді дівчата. Нині ж вишивка виконує більше декоративну функцію.

  У нашому селищі живуть талановиті майстрині. Пропонуємо переглянути відео про  Петренко Лідію Микитівну 

 https://www.facebook.com/100017376516866/videos/770278710228006


пʼятниця, 14 травня 2021 р.

«Гідний пам’яті нащадків» Біографічна сторінка


      

         

        Василь Стефаник – талановитий український письменник-реаліст, може, неперевершений до цього майстер стислої соціально-психологічної новели. Його творчість припадає на кінець ХІХ та першу третину нашого століття.

      

Вислови В.Стефаника:

"Я свою душу пустив у душу народу і там почорнів з розпуки..."

"Я люблю мужиків за їх тисячолітню тяжку історію, за культуру... За них я буду писати і для них".

"Людський біль цідиться крізь серце моє, як крізь сито, і ранить до крові..."

       До самої смерті не полишало Стефаника бажання “сказати людям щось таке сильне і гарне, що такого їм ніхто не сказав ще”. І на його долю випало найбільше для художника щастя — він сказав те, що хотів, і сказав так, як хотів.

За допомогою книжкової виставки ми інформували користувачів , що творчість В. Стефаника – не просто майстерне зображення автентичного галицького сільського побуту, політичних обставин того часу, це заглиблення в універсальні аспекти людського життя



    Бібліоальтанка на свіжому повітрі. 

  Діти  слухають розповідь про життєвий шлях та творчість видатного українського письменника, неперевершеного майстра соціально-психологічної прози, новатора модерністської техніки письма, новеліста, тонкого спостерігача людської душі, гуманіста і просвітителя Василя Семеновича Стефаника та переглядають відео   "Василь Стефаник | Біографія | Цікаві Факти |"






        Пропонуємо і вам переглянути відео "Біографія В. Стефаника за 5 хвилин"

  https://www.youtube.com/watch?v=dSf7zPb3WJc

четвер, 13 травня 2021 р.

«Вивчай Європу – змінюй Україну» Хвилина інформаційного простору


       

        День Європи – це символ започаткування нової успішної моделі мирної співпраці між державами, що ґрунтується на спільних цінностях та інтересах.

     В Україні День Європи відзначається у третю суботу травня як день спільних цінностей, спільної історії всіх націй континенту. Прикметно, що Україна – єдина держава не член ЄС, у якій на державному рівні відзначається День Європи.



    Захід присвячений Дню Європи допоміг ознайомити якомога дітей з європейськими цінностями та традиціями;  популяризації загального європейського культурного надбання серед молоді.

   Бібліотекар познайомила присутніх з символікою Євросоюзу та його гімном.



      Сьогоднішні школярі за десяток років писатимуть нову – європейську – історію України. 

   Дітей зацікавила  книга-вікторина «Європа для дітей: Тремоло та його європейська місія» , яка змогла в ігровій формі пояснити  їм, що значить бути справжнім європейцем.




           
        Пропонуємо Вам перевірити свої пізнання з географії -  скласти   онлайн пазли на знання столиць європейських країн.




  https://learningapps.org/display?v=p8k0h77fa21

«Не підлягає забуттю» виставка-меморіал


  На цьому дні відзнака чорна, 
Щоб нагадати нам щемливо
Про літ страшних жорстокі жорна
І людських доль нелюдське мливо.
* **
Бо час хоч пам’ять захистити
Про них, розстріляних по списку!
Жаль, епітафій не вмістити
Всіх на одному обеліску…  

      Щороку у третю неділю травня Україна відзначає День пам'яті жертв політичних репресій.

             Великий терор – масштабна кампанія масових репресій громадян, що була розгорнута в СРСР у 1937–1938 рр. з ініціативи керівництва СРСР й особисто Йосипа Сталіна для ліквідації реальних і потенційних політичних опонентів, залякування населення, зміни національної та соціальної структури суспільства. Наслідками комуністичного терору в Україні стало знищення політичної, мистецької та наукової еліти, деформація суспільних зв’язків, руйнування традиційних ціннісних орієнтацій, поширення суспільної депресії й денаціоналізація.
    

  Виставка-меморіал  нагадала присутнім , що політичні репресії в Україні стали проявом геноциду проти українського народу, завдали непоправного удару по генофонду української нації.. Була знищена більша частина української національної еліти. Ця політика мала на меті створити «Україну без українців».





          Ямпільська селищна бібліотека пропонує користувачам  познайомитися з книгою Оксани Кісь «Українки в ГУЛАГУ: вижити – значить перемогти». ХХ століття містить чимало трагічних сторінок. Кількість жертв сталінських репресій в Україні досі неможливо підрахувати. Десятки тисяч осіб було розстріляно, сотні тисяч пройшли в’язниці, заслання, табори, примусово проходили психіатричне лікування. Книга присвячена мало дослідженим сторінкам життя українських жінок-політв’язнів. Це дослідження покликане сприяти відновленню людської гідності і тих, хто загинув, і тих, хто вижив, мучеництва, проявів гендерно-забарвлених практик пристосування, спротиву та виживання в неволі


Пам'ятні міста політичних репресій у Львові        


Пам'ятник жертв політичних репресій

вулиця Замарстинівська, 9

 

 

  


Жертвам комуністичних злочинів         


вулиця Степана Бандери

 

 




Жертвам голодомору-геноциду та депортацій ХХ століття      




вівторок, 11 травня 2021 р.

«Подвиг… Перемога… Пам’ять» Панорама пам’яті

 

   

Вже стільки літ і стільки зим,
Як відгримів той бій кривавий,
Вони ж ще там, на полі слави,
Уклін їм, мертвим і живим!

   Друга світова війна стала найбільш кривавою і жорстокою в історії людства (загинуло від 50 до 85 мільйонів людей).

Ямпільська селищна бібліотека разом з мешканцями селища віддали данину поваги подвигу  ветеранів, котрі боролися з нацизмом і перемогли його,   ,  усім жертвам війни.

     Але не менше заслуговують на увагу та пам’ять інші, кого торкнулась війна – військовополонені, остарбайтери, підпільники, діти війни, цивільні, які постраждали від окупації і бойових дій, що прокотилися через їхні міста і села. Війна це не лише танки, гармати і видовищні бої – війна це мільйони маленьких і великих людських бід, які тривали роками.
      Книжкова виставка, де представлені твори українських письменників і поетів, які розкривають події та наслідки війни,  допомогла розкрити подвиг народу, наглядно проілюструвала страшні миттєвості страшної війни.
       Ми добре знаємо ціну війни, тому плекаємо мир.  











четвер, 6 травня 2021 р.

«Маски булінгу» Тематична довідка


4 травня – Міжнародний день протидії булінгу

      День протидії булінгу присвячений боротьбі з однією з найбільш поширених проблем, з якими доводиться зіштовхуватися учням, вчителям і батькам у всьому світі. Цькування з боку однолітків є однією з найбільш поширених причин суїциду серед дітей і підлітків.

      За даними ЮНІСЕФ, майже 70% дітей по всьому світу потерпають від цькування з боку однолітків. Водночас Україна посідає 4-е місце серед європейських країн з найвищим рівнем булінгу.

     Зважаючи на масштаб і серйозність проблеми, 4 травня цього року вперше відзначається Міжнародний день протидії булінгу.

 




     Булінг – це діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого заподіюється шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

     Важливим є те, що подібне явище в дитячому віці сприймається трагічніше і болючіше, тому може стати причиною психологічної травми, яка може даватися взнаки протягом всього життя.

        Для виключення подібного явища та його наслідків, батькам потрібно постійно підтримувати контакт з дитиною, її вчителями та вихователями, в деяких випадках буде корисно спілкуватися з родинами друзів доньки чи сина.

        За допомогою книжкової виставки ми намагалися довести  дітям  й підліткам що булити – це не круто, ні в якому разі не можна ставати співучасниками кривд, які вчиняють булери, і необхідно повідомляти про правопорушення батькам, педагогам та/або – в поліцію.





        


       Книга  швецької  письменниці Еви Суссо  та ілюстраторка Анна Хьоглунд "Усі запитують чому" не дає прямих  відповідей,але кожне питання розглядають із філософської перспективи - і в тексті, і в зображеннях,    доводять читачам та читачкам будь якого віку , що вони не самі.








  Анна Гресь у книзі - шпаргалці «Школа навиворіт» допомагає дітям навчитися бути учнями, розглядаючи різні ситуації, які можуть трапитися з дитиною у школі в тому числі і булінгові, та допоможе знайти рішення:  «Що робити, якщо…?»






       Пропонуємо дорослим завітати до нашої бібліотеки  і прочитати разам з дітьми  ці та інші книги , щоб знайти підказки щодо того, як не допустити проблему та  як допомогти, якщо вона вже виникла.

   Зараз, під час карантину, більшу загрозу може представляти кібербулінг, адже, на жаль, цькування відбувається і в онлайні.


середа, 5 травня 2021 р.

«Світле свято Воскресіння» Великодня інсталяція


  Сонце cвітить, лунaє пiсня дo нeбес,
Pадіють вcі, – дoрослі й дiти,
Xристос Вoскрес! Xристос Вoскрес!


        Здрастуй Світле Воскресіння Христове – найголовніше християнське свято!

        Ямпільська селищна бібліотека запропонувала читачам узяти участь в Великодній  інсталяції , щоб великодні яйця на нашому  столі стали  символом щастя і доброти , додали  яскравих фарб у наше  життя, а паски з печі стали – символом достатку і благополуччя.

      За християнською традицією на Великдень готують не тільки паску, а й крашанки та писанки, що  мають давню традицію і символізують життя ,  нагадують  про диво Воскресіння Господнє, порятунок і вічне життя навіть після смерті. Частіше яйця забарвлювали у червоний колір, який символізує кров Господню та його муки за людство.





           

              Ми  запросили маленьких читачів переглянути майстер клас   «Ясні крашанки фарбуєм, вимальовуєм – малюєм!

https://www.facebook.com/100014909029495/videos/1104342830072674